Når man bruker mange ulike medisiner, kanskje også flere ganger om dagen kan det bli mye å holde styr på. Hjemmetjenestene på Smøla har i dag etter grundige forberedelser satt medisineringsrobot i bruk for den første tjenestemottakeren i kommunen. Denne brukeren får rette legemidlene på riktig tidspunkt og i riktig dose.
Automatisk medisinhåndtering skal også bidra til å frigjøre verdifull tid hos helsepersonell som ellers må ha reist ut til tjenestemottaker for å gi medisinene fra multidoseforpakning eller dosett.

Medisindispenseren minner tjenestemottakeren om å ta legemidlene sine, og sørger på denne måten for at disse tas på riktig tidspunkt.
Mange opplever å få økt frihet og bedre mestringsfølelse når de får ansvar for egen medisinering.
Av ulike grunner er det ikke alle som har nytte av denne typen teknologi. Men for mange vil denne løsningen være svært god. Det betyr at flere vil få tilbud om medisindispenser i hjemmet i løpet av inneværende og kommende år!